" /> تقلید اتباع یمانی از بهائیت - بهائیت
مقالات

تقلید اتباع یمانی از بهائیت

رهبران و مبلغین بهائی همواره تلاش کرده اند تا با تأویل و تفسیر آیات و روایات در جهت اثبات آئین باطل خود و شبهه افکنی، مسلمانان را به انحراف بکشانند. یکی دیگر از تفاسیر غلط بهائیت بر علائم ظهور قائم، نمایان شدن کنوز ارض در زمان ظهور و تطبیق آن بر مردم طالقان می باشد، که مبلغین بهائی با وقاحت تمام آن را بر بهائیان منطبق می کنند.[۱] جالب این است که اتباع احمد الحسن نیز به تبعیت از بهائیت این احادیث شریف را منطبق بر یاران به اصطلاح دستگیر شده خود می دانند.

حجت الاسلام علی فخرآور می نویسد: در پاسخ به تأویل این گونه روایات باید گفت که …

کنز در لغت به معنای گنج و مال اندوخته شده[۲] و کُنُوزِ به معنای «ثروتى که در زیر زمین دفن شده باشد» است. در روایات متواتره است که تمامی گنج های جهان در اختیار حضرت مهدی ع است و گنج های نهفته در دل زمین و کوه ها و دریاها، اختصاص به حضرت دارد و این یکی از امتیازات زمان حکومت حقّه آن بازمانده حجج الهی است که کسی با او در این امتیاز شریک نیست. چنانچه امام صادق ع در روایتی می فرمایند: «إذا قام قائمنا أهل البیت قسم بالسویه، و عدل فی خلق الرحمن، البرّ منهم، و الفاجر منهم، من أطاعه أطاع اللّه، و من عصاه عصى اللّه و یستخرج التوراه و الإنجیل و سائر کتب اللّه بأنطاکیه، فیحکم بین أهل التوراه بتوراتهم، و بین أهل الإنجیل بإنجیلهم، و بین أهل القرآن بقرآنهم و تخرج الأرض کنوزها من الذهب و الفضه»[۳] یعنی هنگامی که قائم قیام می کند، زمین گنج هایش را از طلا و نقره برای او نمایان می سازد.

در روایت دیگر نیز اینچنین آمده است: «ثُمَّ قَالَ الصَّادِقُ ع ثُمَّ یَعُودُ الْمَهْدِیُّ ع إِلَى الْکُوفَهِ وَ تُمْطِرُ السَّمَاءُ بِهَا جَرَاداً مِنْ ذَهَبٍ کَمَا أَمْطَرَهُ اللَّهُ فِی بَنِی إِسْرَائِیلَ عَلَى أَیُّوبَ وَ یَقْسِمُ عَلَى أَصْحَابِهِ کُنُوزَ الْأَرْضِ مِنْ تِبْرِهَا وَ لُجَیْنِهَا وَ جَوْهَرِهَا»[۴] حضرت فرمود: مهدی بکوفه برمیگردد و آسمان ملخهای طلائی بر آنها می بارد، همان طور که خداوند در بنی اسرائیل بر ایوب پیغمبر نیز فرود آورد و گنجهای طلا و نقره و گوهر زمین را بیارانش تقسیم می کند.

در روایت دیگر نیز اشاره به همین معنای لغوی می کند: «فی‌ الارض‌ افلاذ کبدها امثال‌ الاسطوان‌ من‌ الذهب‌ و الفضه.[۵]» یعنی زمین‌ جگرپاره‌های‌ خود را چون‌ قطعات‌ طلا و نقره‌ بیرون‌ می‌ریزد.

همچنین امام صادق ع می فرمایند: « فحینئذٍ تظهر الارض‌ کنوزها و تبدی‌ برکاتها فلا یجد الرجل‌ منکم‌ یومئذٍ موضعاً لصدقته‌ و لالبره‌ لشمول‌ الغنی‌ جمیع‌ المؤ‌منین.[۶]» در آن‌ هنگام، زمین‌ گنجینه‌های‌ خود را برای‌ او آشکار می‌سازد و برکت‌هایش‌ را بیرون‌ می‌فرستد، دیگر انسان‌ برای‌ صدقه‌ و بخشش‌ محلّی‌ پیدا نمی‌کند؛ زیرا بی‌نیازی‌ همهِ‌ مومنان‌ را زیر پَر می‌گیرد.

بنابراین کنوز به معنای گنج است، همانطور که در روایات متعدد به همین معنا آمده است و استعمال آن در معنای دیگر محتاج به قرینه می باشد.

از طرفی روایتی که در آن از طالقان نام برده شده، یکی از شهرهای ایران است که امام صادق ع می فرمایند: «لَهُ کَنْزٌ بِالطَّالَقَانِ مَا هُوَ بِذَهَبٍ وَ لَا فِضَّهٍ وَ رَایَهٌ لَمْ تُنْشَرْ مُنْذُ طُوِیَتْ وَ رِجَالٌ کَأَنَّ قُلُوبَهُمْ زُبَرُ الْحَدِیدِ لَا یَشُوبُهَا شَکٌّ فِی ذَاتِ اللَّهِ أَشَدُّ مِنَ الْحَجَرِ لَوْ حَمَلُوا عَلَى الْجِبَالِ لَأَزَالُوهَا لَا یَقْصِدُونَ بِرَایَاتِهِمْ بَلْدَهً إِلَّا خَرَّبُوهَا کَأَنَّ عَلَى خُیُولِهِمُ الْعِقْبَانَ یَتَمَسَّحُونَ بِسَرْجِ الْإِمَامِ ع یَطْلُبُونَ بِذَلِکَ الْبَرَکَهَ وَ یَحُفُّونَ بِهِ یَقُونَهُ بِأَنْفُسِهِمْ فِی الْحُرُوبِ وَ یَکْفُونَهُ مَا یُرِیدُ فِیهِمْ رِجَالٌ لَا یَنَامُونَ اللَّیْلَ لَهُمْ دَوِیٌّ فِی صَلَاتِهِمْ کَدَوِیِّ النَّحْلِ یَبِیتُونَ قِیَاماً عَلَى أَطْرَافِهِمْ وَ یُصْبِحُونَ عَلَى خُیُولِهِمْ رُهْبَانٌ بِاللَّیْلِ لُیُوثٌ بِالنَّهَارِ هُمْ أَطْوَعُ لَهُ مِنَ الْأَمَهِ لِسَیِّدِهَا کَالْمَصَابِیحِ کَأَنَّ قُلُوبَهُمُ الْقَنَادِیلُ وَ هُمْ مِنْ خَشْیَهِ اللَّهِ مُشْفِقُونَ یَدْعُونَ بِالشَّهَادَهِ وَ یَتَمَنَّوْنَ أَنْ یُقْتَلُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ شِعَارُهُمْ یَا لَثَارَاتِ الْحُسَیْنِ إِذَا سَارُوا یَسِیرُ الرُّعْبُ أَمَامَهُمْ مَسِیرَهَ شَهْرٍ یَمْشُونَ إِلَى الْمَوْلَى إِرْسَالًا بِهِمْ یَنْصُرُ اللَّهُ إِمَامَ الْحَقِّ.[۷]»

یعنی خداى متعال را گنج هایى است در طالقان که نه طلاست و نه نقره و درفشى که از آغاز تا کنون باز نشده و به اهتزاز در نیامده است، این خطه داراى مردانى است که قلب هاى آنها مانند پاره هاى آهن محکم و نستوه مى باشد نسبت به ذات مقدس خداوند تردیدى در آن قلبها ایجاد نمى شود، شدیدتر از آتش اند اگر بر کوه حمله ور شوند آن را از جاى بر مى کنند با بدست داشتن پرچم، آهنگ هر دیارى که نمایند آن را ویران و منهدم مى سازند بر اسب هایشان همچون عقاب سوارند، بعنوان تیمن و تبرک زین مرکب امام۸ را بوسه زده و با دست لمس مى نمایند، آن بزرگوار را پروانه وار در وسط گرفته و بهنگام خطر، آن وجود مقدس را با جان خود حفظ مى کنند. شبها را با مناجات سپرى مى کنند و روز سواران کارزارند. آنان زاهدان شب و شیران روزند. در اطاعت از امام و رهبرشان مطیع تر از کنیزکان نسبت به مولاى خویش اند، درخشندگى آنها مانند چراغهاى پرنور است، مثل اینکه قلبهایشان چراغى از ایمان است. از بیم خدا مى هراسند، شهادت طلب اند و آرزوى کشته شدن در راه خدا را دارند شعار آنان، خونخواهى سالار شهیدان حسین ع است، هنگامیکه به پیش مى تازند رعب و وحشت آنان به مسافت یک ماه راه رفتن در قلبهاى دشمنان جایگزین مى شود، گروه گروه بسوى حضرت روانه مى شوند، خداوند بواسطه این رادمردان امام بر حق را پیروز مى گرداند.

با توجه به مطالب ذکر شده روشن گردید که روایات مورد استناد فوق نمی تواند منطبق بر اهل بهاء و طرفداران مدعی یمانی باشد، زیرا آنها منحرف بوده و ذره ای از صفات این بزرگ مردان در وجود هیچ یک از آنها دیده نمی شود.

 


[۱] سهراب، عنایت الله، مبادی استدلال، ص ۳۶۱-۳۶۲

[۲] قرشی، سید علی اکبر، قاموس قرآن، ج ۶، ص ۱۵۰.

[۳] ابن حیون، نعمان بن محمد مغربى‏، شرح الأخبار فی فضائل الأئمه الأطهار علیهم السلام، ج‏۳، ص ۳۹۷.

[۴] مجلسى، محمدباقر، بحارالأنوار، ج ۵۳، ص ۳۴.

[۵] ینابیع‌ الموده، الباب الثانی و السبعون فی الاحادیث التی ذکرها صاحب مشکاه المصابیح، ص ۴۸۸.

[۶] مفید، الارشاد، ج ۲، ص ۳۸۴.

[۷] مجلسى، محمدباقر، بحارالأنوار، ج ۵۲، ص ۳۰۸.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن