" /> روحیه مکسول عایشه بهائیت چالز میسن ریمی ایادیان امرالله شوقی ولی امرالله بیت العدل
یادداشت

روحیه مکسول یا عایشه بهائیت

در بهائیت بر اثر دعوایی که بین طرفداران روحیه مکسول و میسن ریمی اتفاق افتاد، روحیه مکسول یا عایشه بهائیت موفق به همراهی اکثریت بهائیان به خود شد که در ادامه به توضیح مطلب خواهیم پرداخت.

آیین بهائی، طرحی را برای اداره تشکیلاتش و فراتر از آن، جهان، پیشنهاد می کند که از آن، با عنوان نظم بدیع یاد می شود. این نظم دارای دو رکن مهم است که عبارتند از ولی ام رالله و بیت العدل اعظم. سازوکار انتخاب ولی امرالله، بنابه وصیت عبدالبهاء موروثی بوده و قرار بود که زمام آن، بر دوش شوقی و پسر ارشدش باشد .

یکی از چالش های بزرگ این آیین، آن است که شوق یافندی فرزندی نداشت تا بتواند او را به جانشینی خویش برگزیند.

روحیه مکسول

روحیه مکسول
روحیه مکسول عایشه بهائیت

ازاین رو بعد از شوقی، مساله ی رهبری در بهائیت، دچار مشکل جدی شد و با نبود یک رکن، یعنی ولی امرالله، نظم تشکیلات بهائی، با خطر فروپاشی مواجه شد. برای حل مشکل رهبری، بعد از مرگ شوقی، فردی به نام میسون ریمی، ادعا کرد جانشین شوقی و ولی امرالله است. او برای اثبات مدعای خود، دلایل و توضیحاتی را به جامعه ی بهائی ارائه داد.

عده ای از بهائیان استدلال های او را پذیرفتند؛ اما اکثریت با او مخالفت کردند. به دنبال این مخالفت، ریمی و پیروانش شاخ های جدید در بهائیت پدید آوردند که بعدها نام بهائیت ارتدوکس بر روی آن گذاشته شد. همچنین در این میان، بهائیان درصدد پاسخ گویی به دلایل و براهین ارتدوکس ها برآمدند.

نتایج تلاش آ نها را علی نخجوانی خلاصه کرد و به رشته ی تحریر پاسخ به هفت « درآورد که اخیرا تحت عنوان در جزوه ی رفع شبهات »، ادعای میسون ریمی بهائیان، منتشر شده است.

پس از مرگ شوقی بین بهائیان طرفدار میسن ریمی و زن شوقی اختلاف افتاد و کار به دعوا و جدایی از یکدیگر کشیده شد به صورتی که روحیه مکسول را عایشه بهائیت خطاب نمودند.

عایشه بهائیت

رساله شماره ۹ ، آثار لجنه ی امری تهران، صفحه ۲:

«پس از صعود مبارک اصحاب خاص آن حضرت یعنی حضرات ایادی تحت تأ ثیر حرم امه البهاء روحیه خانم قرار گرفتند و چون روحیه خانم مانند ام المؤمنین حرم رسول الله عقیم و به عقده ی نازائی مبتلا بود و نمی توانست اوامر رئیس بیت العدل انتصابی ولی امر الله را اطاعت کند ، لذا ایادی امر الله را به نقض عهد و میثاق الهی دلالت نمود و حضرات ایادی …به موت و هلاکت روحانی دچار گشتند و بنای رکین نظم بدیع الهی را که به دست ولی امر عزیز امر الله بنا شده بود ، منهدم نمودند … »

میسن ریمی
میسن ریمی

دسته ای که موافق با میسن ریمی بودند ، روحیه مکسول را به باد انتقاد گرفته و برایش این شعر را گفتند:

یا للعجبا زنی عقیم و نازا

                                           بنمود چه فتنه ای به عالم برپا

با عقده نازائیش آن مظهر حقد

                                                  شد علت انشقاق در امر بها

آنان که مطیع آن زن حیله گرند

                                                 از حیله و مکر او مگر بی خبرند

آیا همه نادیده مطیعش گشتند

                                                 یا این که تمام غافل و کور و کرند

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن