" /> دلايل و شواهدي مبني بر زنده بودن حضرت عيسي(ع) - مسیحیت
پرسش و پاسخ

دلايل و شواهدي مبني بر زنده بودن حضرت عيسي(ع)

چه دلايل و شواهدي مبني بر زنده بودن حضرت عيسي(ع) وجود دارد؟ و چرا بايد تا الان زنده باشند در صورتي كه دين مسيحيت توسط اسلام فسخ گرديده است؟
حضرت عيسي سلام الله عليه زنده است و به نص آيه شريفه 55 سوره مباركه آل عمران: «ياد كن هنگامي را كه خدا گفت: اي عيسي، من تو را برگرفته و به سوي خويش بالا مي برم…»
«برگرفتن» ترجمه «توفي» است. يعني خداوند همه وجود و هستي حضرت عيسي را برگرفت و نزد خود نگه داشت. چنان كه در سوره نساء آيه 159 مي فرمايند: «[يهوديان] يقينا او را به قتل نرسانند بلكه خداوند او را به جانب خود بالا برد».
پس حضرت عيسي نزد خداوند متعال زنده است و تا زماني كه در پس ظهور حضرت مهدي عليه السلام به زمين بازگردد تا به واسطه او اهل كتاب، ايمان بياورند، زنده مي باشد. (براي اطلاع بيشتر نگا: تفسير الميزان، ج 3، ص 225_224؛ ذيل آيه 55 سوره آل عمران و ج 5، ص 141_140 ذيل آيه 159 سوره نساء)
هدف از اين امر هم چند چيز مي تواند باشد:
1. آن است كه او در زمان ظهور حضرت مهدي عليه السلام به زمين بازگردد و مردم و اهل كتاب را _ كه طبق نص عهدين منتظر ظهور اويند_ به حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف دعوت كند.
بله خداوند مي توانست او را مانند مومنان خالص ديگر بميراند و بعدا دوباره زنده كند، اما حكمت بالغه الهي بر اين تعلق گرفت كه او زنده باشد و البته چنانكه ملاحظه كرديد، او در دنيا زندگي نمي كند، بلكه در نزد و جانب الهي زندگي مي كند.
در روايات ما نيز مسلم است كه روزي حضرت عيسي ظهور مي كند و پشت سر امام زمان(عج) مسيحيان را به حق دعوت مي نمايد و به واسطه ايشان، بسياري از مسيحيان به حضرت مهدي و دين مبين اسلام مي گروند.
بنابراين اصل زنده بودن ايشان امکان وقوعي دارد و محال عقلي نيست و همچنان که ولادت ايشان خارق العاده بوده، ادامه حيات ايشان نيز به صورت خارق العاده ادامه يافته است. اما درباره کيفيت آن و چگونگي حضور ايشان در آسمان ها به روشني معلوم نيست (برگرفته از تقريرات تفسير آل عمران، استاد جوادي آملي).
2. هدف ديگر از اين کار ممکن است اين باشد که نمونه مورد قبولي باشد براي زنده ماندن افراد براي مدت طولاني تا بتوان به راحتي زنده بودن امام زمان(عج) را توجيه کرد، چنان که زنده بودن حضرت خضر(ع) و الياس(ع) نيز مؤيد خوبي براي زنده بودن امام زمان(عج) مي باشد.
اما راجع به ذيل پرسش در صورتي که دين مسيحيت توسط اسلام نسخ شده است» خوب است به چند نکته توجه شود:
1. چنان که اشاره شد اهداف احتمالي زنده بودن حضرت عيسي به نفع اسلام تمام مي شود هم او مردم را به سوي امام زمان(عج) دعوت مي کند و هم توجيه زنده بودن مهدي(عج).
2. معناي نسخ اين است که برخي احکام اديان قبلي از جمله مسيحيت از رسميت افتاده است و قابل عمل نيست و آن بخشي که در ضمن قوانين اسلامي آمده (احکام مشترک بين اديان) رسميت دارد و عمل مي شود و همين طور معني اش اين است که زمان پيغمبري حضرت عيسي تمام شده است ولي به اين معني نيست که آنها ديگر حرمت و ارزش و عظمت ندارند، از نظر دين اسلام ايمان به تمامي پيامبران، به عنوان پيامبران الهي در زمان خويش از جمله حضرت عيسي لازم است و از ديدگاه اسلام همه آنها معصومند و رفتارهاي عملي و اخلاقي آنها مي توانند به عنوان الگو مطرح باشند، لذا در قرآن داستان هاي پيغمبران مفصل آمده و حضرت ابراهيم و… به عنوان الگو مطرح شده اند. پس نسخ شريعت عيسي هيچ تنافي ندارد با اين که فعلا او در آسمان ها در پيشگاه الهي از قدر و عظمت برخوردار باشد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن