" /> ابن سبا که بود؟ - وهابیت
مقالات

ابن سبا که بود؟

ابن سبا که بود، آیا شواهد تاریخی در وجود چنین شخصی وجود دارد؟
پاسخ:
دو رویکرد متفاوت درباره ابن سبا وجود دارد:
۱ـ او وجود داشته ولی انسان دروغ پردازی بوده است که به سخنان او هیچ اعتمادی نیست و قرائن و شواهد بسیاری وجود دارد که او نمی تواند مؤسس مذهبی بوده باشد که عده ای گمان کرده اند او مؤسس مذهب شیعه است. به دلائل ذیل:
۱ـ۱٫اگر او موسس شیعه باشد باید در نزد شیعیان و علمای شیعه جایگاه و مقام ارجمندی داشته باشد در حالی که کتاب های شیعه به اتفاق او را لعن کرده و از او بیزاری نموده و تعابیری مانند این جمله درباره او گفته اند «او پلیدتر از آن است که از او یاد شود.»
۲ـ۱٫ بر اساس برخی نظریات او عامل پیدایش جنگ جمل بوده اگر این فرض درست است چرا در هیچ یک از منابع نام او در جنگ جمل و یا حضورش در آن جنگ ذکر نشده است، چه منابع اهل سنت و چه اهل تشیع.
۳ـ۱٫اساس این گفتار از سیف بن عمرو است که در دروغ سازی و جعل احادیث دست داشته و از مهارت ویژه ای در این کار برخوردار بوده.
۲ـ رویکرد دوم این است که برخی از علما اساساً او را شخصیتی خیالی و موهوم دانسته و گفته اند که هرگز وجود خارجی نداشته.
علامه سید مرتضی عسگری که از بزرگترین دانشمندان تاریخ معاصر است در این باره تحقیق و پژوهش جامعی انجام داده و نظرش بر این عقیده استوار است که او فردی ساختگی است که اصلاً وجود خارجی نداشته او ریشه این روایات را که عبدالله بن سبا وجود داشته ـ به سیف بن عمرو که دروغ گویی بزرگ است بر می گرداند. و نتیجه می گیرد که چون این فرد دروغگو بوده هیچ یک از روایات و اخبار او اعتبار نداشته و نمی تواند در اثبات قضایا حجیت داشته باشد.
قضیه عبدالله بن سبا نیز از این مقوله خارج نیست و کاملاً دروغ و ساختگی است. او به این نتیجه رسیده است که سیف بن عمرو در روایات اهل سنت نیز هیچ جایگاه و اعتباری ندارد بلکه فردی دروغ گو معروف شده.(۱)

________________________________________
پاورقی:
۱٫ ضمیری، محمد رضا، جستاری در اندیشه فقهی مذاهب، چاپ اول، قم، گلستان معرفت، ۱۳۸۴، ص۸۸ـ۹۱٫

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن